Χειμερινοί Αγώνες Αγωνιστικής 2018.

                                                                                                     Για ακόμα ένα χειμώνα ο Ηρακλής μας πρωταγωνίστησε στους Χειμερινούς αγώνες Βορείου Ελλάδος που πραγματοποιήθηκαν στο Ποσειδώνιο το τριήμερο που μας πέρασε και παρόλο των ελλείψεων αρχικά των 2000 γεννηθείς από τις προπονήσεις λόγω των φετινών σχολικών υποχρεώσεων αλλά και του προπονητή Χαλκιά Μίλτου καθώς τις ημέρες των αγώνων έγινε πατέρας για πρώτη φορά, η ομάδα έδειξε χαρακτήρα και με την προσθήκη τις νέας φουρνιάς τα αποτελέσματα ήταν πολύ ικανοποιητικά.

Η ομάδας μας με 46 αθλητές αγωνίστηκε στην μεγαλύτερη διοργάνωση της χρονιάς μέχρι τώρα και είχε την ευκαιρία να αναμετρηθεί με κολυμβητές από την μισή Ελλάδα (Βόρεια).

Δείχνοντας την δυναμική του για άλλη μία φορά η ομάδα μας πέτυχε σπουδαία πράγματα.

Κατάφερε να συγκεντρώσει 41 μετάλλια εκ των οποίων τα 13 χρυσά,13 ασημένια ,15 χάλκινα.

Τεράστιο το ποσοστό των ρεκόρ σε όλες τις κατηγορίες παρά το πλήθος των αγωνισμάτων (λόγω των 5 ομαδικών πολλοί κολύμπησαν και σε 8 αγωνίσματα)

Επιβεβαίωση του ορίου για τους Πανευρωπαικούς αγώνες νέων πέτυχε ο Γιώργος Ασπουγαλής κατακτώντας 2 χρυσά σε 50μ και 100μ πρόσθιο ( και τα δύο 1η επίδοση στην Ελλαδά εφήβων) και 1 ασημένιο στα 200μ πρόσθιο πετυχαίνοντας και ρεκόρ συλλόγου.

Το απόλυτο 3/3 χρυσά μετάλλια στα ατομικά αγωνίσματα πέτυχε η 13χρονη Αναστασία Σμιλιάνη πρωταγωνιστώντας στα 50μ,100μ,200μ πρόσθιο (1η επίδοση στην Ελλάδα παγκ Β')

Τεράστια η συγκομιδή μεταλλίων από τους Εφήβους και τις Νεάνιδες με τους περισσότερους να έχουν αφήσει τις προπονήσεις λόγω τις Τρίτης λυκείου αλλά χωρίς να ξεχνάνε τι θα πει Ηρακλής.

Δημήτρης Κούτρης 1ος 50μ ελεύθερο, 1ος 50μ πεταλούδα, 2ος 100μ πεταλούδα
Δημήτρης Ρέκλος 1ος 100μ ύπτιο , 3ος 50μ ύπτιο
Πλούταρχος Λημνιός 2ος σε 50μ πεταλούδα , 2ος σε 50μ πρόσθιο , 2ος 50μ ελεύθερο
Γεωργία Αποστόλου 2ος 800μ ελεύθερο, 2η 400μ ελεύθερο , 2η 100μ πεταλούδα
Θανάσης Στεφόπουλος 2ος 50μ ύπτιο, 2ος 100μ ύπτιο

Στις μικρότερες κατηγορίες ανέβηκαν στο βάθρο οι εξής

Γεωργία Δερμεντζόγλου 1η στα 50μ πεταλούδα, 2η 100μ πεταλούδα ,3η 200μ πεταλούδα
Μαριάνα Μασούτη 1η 50μ πρόσθιο, 3η 100μ πρόσθιο, 3η 200μ πρόσθιο
Όλγα Πολυζούδη 3η 50μ ελεύθερο, 3η 100μ ελεύθερο
Γιώργος Μπαρμπαρούσης 3ος 200μ ύπτιο
Γιώργος Κωνσταντίνου 3ος 100μ ελεύθερο
Δημήτρης Λαφαζάνης 3ος 200μ ελεύθερο

Στα ομαδικά Αγωνίσματα οι Ομάδα μας κατέκτησε την 1η θέση

Στην 4*100μ Ελεύθερο Εφήβων και στην 4*100μ Μεικτή Ομαδική Εφήβων (Κούτρης Δημήτρης, Λημνιός Πλούταρχος, Ρέκλος Δημήτρης, Ασπουγαλής Γιώργος)
Στην 4*100μ Ελεύθερο Νεανίδων (Λιακοπούλου Μελίνα, Τσέτουρα Κωνσταντίνα, Ρίσκου Στέλλα, Αποστόλου Γεωργία)
2η Θέση
4*100μ Μεικτή Νεανίδων (Λιακοπούλου Μελίνα, Ιωαννίδου Χρύσα, Αποστόλου Γεωργία, Ρίσκου Στέλλα)
4*100μ Μεικτή Παμπαίδων Β' (Χαλκιάς Θοδωρής, Κυργάκης Πασχάλης, Χρυσοχοίδης Μάριος , Λαφαζάνης Δημήτρης)
4*100μ ΜΙξ Μεικτή Εφηβων-Νεανίδων (Ρέκλος Δημήτρης, Ασπουγαλής Γιώργος, Αποστόλου Γεωργία, Λιακοπούλου Μελίνα
3η Θέση
4*100μ Μιξ Ελεύθερο Εφήβων-Νεανίδων ( Στεφόπουλος Θανάσης , Λιακοπούλου Μελίνα, Αποστόλου Γεωργία, Ρίγγας Σπύρος)
4*100μ Μεικτή Κορασίδων ( Καραίσκου Άννα, Ραυτοπούλου Σοφία, Δερμεντζόγλου Γεωργία, Μαδενλή Φανή)
4*100μ Μιξ Ελεύθερο και 4*100μ Μιξ Μεικτή Παμπαίδων-Παγκορασίδων Β' (Χρυσοχοίδης Μάριος , Σμιλιάνη Αναστασία, Πολυζούδη Όλγα, Λαφαζάνης Δημήτρης – Χαλκιάς Θοδωρής)
4*200μ Ελεύθερο Παμπαίδων Β' (Χρυσοχοίδης Μάριος , Κυριακίδης Βασίλης, Χαλκιάς Θοδωρής, Λαφαζάνης Δημήτρης)

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και τους προπονητές και καλή συνέχεια με περισσότερη αποφασιστικότητα και πάθος για μεγαλύτερες επιτυχίες στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα.